Nyt begynderhold i løb

Meld dig til klubbens begyndertræning. Det er et tilbud til dig, der gerne vil i gang med at løbe og eventuelt tabe nogle kilo. Træningsforløbet strækker sig over 4 måneder og starter 16. marts. Formålet er, at du med to-tre ugentlige fælles træningspas og små løbeture på egen hånd bliver i stand til at løbe omkring fem kilometer inden 1. august. Du kommer til at træne sammen med ligesindede, og for de fleste er det en kæmpe motivation at være en del af en gruppe frem for at løbe alene. I starten træner vi sammen på holdet hver tirsdag og torsdag. Senere også i weekenden. Vi begynder med let løb og gang suppleret med styrke- og smidighedstræning, der er med til at give dig glæde ved bevægelse og styrke dine led, knogler og muskler således, at du kommer i gang med løb uden skader. For at være med skal du betale almindeligt kontingent til Aalborg Atletik & Motion, der er 500 kroner hvert halve år – første gang dog 300 kroner ekstra i indmeldelsesgebyr, for hvilket du får en klubtrøje samt en adgangschip til klubhuset i Skovdalen. Første træningsaften er tirsdag den 16. marts kl. 18.30. Kom i god tid. Mødested – ved Urbans Kælder (flagermusegrotten) på Skovdalen Atletikstadion. Den første aften står vi klar på klubbens P-plads for at vise vej. Vi overholder naturligvis alle regler mht. Corona, og max. Antal deltagere på holdet er 23.Mød op til et sjovt og sundt forår/sommer med et aktivt liv, der indebærer masser af løb og hygge. Har du spørgsmål, så send en mail til karin.moeller@mail.dk, ring på tlf. 40 21 50 96, tjek ind på Facebookgruppen “Bliv løber med AAM” eller Aalborg Atletik & Motions hjemmeside www.aalborgatletik.dk 😎

1 visning0 kommentarer

Seneste blogindlæg

Se alle